Модель “майбутньої Міжлиманської ОТГ” – казочка без джерел фінансування

3 грудня  2019 року по селам Міжлимання почали розносити дещо, що виглядало щось середнім між рекламним листком, газетою та агітаційною листівкою. На 4 листах невідомий видавець розмістив :

  • модель “майбутньої Міжлиманської ОТГ”
  • проект плану соц. економічного та культурного розвитку “Міжлимання”
  • 8 (!) програм для впровадження на території “Міжлимання”
  • концепцію створення ком. підприємства “Міжлимання”

Не претендуючи на повний аналіз “розроблених програм та моделей” звернемо увагу на найбільш кричущі пересмикування, спотворення дійсності,  невідповідність деяких пропозицій чинному законодавству та інші “технічні” помилки.

Модель майбутньої ОТГ

Зазначається що у с. Латівка буде розташований ЦНАП (центр надання адміністративних послуг), а через абзац стверджується що у с. Латівка буде розміщено адміністративний центр.

Нагадаємо – згідно чинного законодавства, на жаль усіх  мешканців с. Латівка та смт Набережне, адміністративний центр може бути створений лише у селах, у яких наразі розташовані сільради – тобто у селах Августівка, Іллінка або Маринівка.

ЦНАП же дійсно можливо розташувати у с. Латівка, але про відсутність вільної земельної ділянки, вартість викупу ділянки та побудови приміщення – автори мовчать. Раніше держава фінансувала створення ЦНАПів – але це було раніше. Тож, запишемо на рахунок додаткових витрат 8 млн грн (викуп ділянки + будівництво)

Зазначається, що у рамках створення комунального підприємства планується придбати автобуси для перевезення по території громадян ( пільгових категорій – безкоштовно )

Кількість автобусів не зазначається – але оскільки “автобуси” це множина, припустимо що їх буде аж два. Один автобус коштує 1.75 млн. грн, тож додамо на рахунок додаткових витрат ще 3.5 млн грн

Бюджетні питання (моделі майбутньої ОТГ)

З гордістю й виділенням зазначається що “майбутня  ОТГ” буде мати 39.320 млн власного бюджету, 25 млн державних субвенцій на утримання закладів освіти та 5.3 млн на утримання закладів охорони здоров’я.

Склавши усі суми разом ми отримаємо загальний бюджет “майбутньої ОТГ”  у 69.320 млн. Така ж сума вийшла і авторів  “умовної” газети. Втім нижче автор зазначає що частка базової дотації у бюджеті складе 14.6 (мабуть відсотків – втім це лише здогадки). Постає питання – а де ця сума у розрахунках ?  Чому її не включили до бюджету. Адже це близько 8 млн грн? Ну гаразд, будемо вважати що забули ..

Зазначається що власний бюджет 3-х сільських рад складає 13,155 млн і робиться висновок, що тепер він зросте щонайменше у 5 разів

Чергова помилка або пересмикування. Порівнюється бюджет, у якому не витрачаються кошти на утримання закладів освіти та охорони здоров’я з бюджетом, у якому на цю мету є субвенція. Коректно порівнювати ці 13 млн з 39 млн “власного бюджету майбутньої ОТГ”. Тобто зростання не у 5 разів а у 3.  Та й до суми у 13 млн є питання – наприклад голова Августіської сільської ради Таран О.Г. неодноразово стверджувала, що власний бюджет лише Августівської сільської ради у 2019 році складе 18-20 млн грн.

На підставі бюджетного планування зазначається, що “Міжлиманська ОТГ” має великі перспективи майбутнього розвитку та цілком спроможна утримувати заклади …

Звісно,  декому може здаватися,  що  маючи базову дотацію (трансферт, що надається з Державного бюджету місцевим бюджетам для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій ), освітню субвенцію, та субвенцію на утримання закладів охорони здоров’я, які у підсумку складають 43% від загального бюджету важко стверджувати про “спроможну громаду”, втім тут кожен робить висновки сам. Лише нагадаємо що деякі ОТГ,  сплачують навпаки реверсну дотацію, тобто віддають частину коштів з бюджету на утримання таких “спроможних” ОТГ  як “Міжлиманська”

Тож у підсумку по моделі “майбутньої ОТГ”- невідомі автори загубили близько 10 млн грн. доходів (субвенцій)  та невідомо звідки взяли 11.5 млн грн на додаткові витрати, всупереч вимогам чинного законодавства пообіцяли мешканцям с. Латівка  адміністративний центр, та не маючи вільної земельної ділянки у с. Латівка обіцяють будівництво ЦНАПу.  Що це – елементарна безграмотність чи нічим не підкріплений дешевий популізм? Чи можливо з такими авторами взагалі щось обговорювати? Чи пам’ятають вони що у 2019 році вже було три спроби створити “Міжлиманську ОТГ” (2 рази – “Августівська”, 1 раз – “Іллінська”).

З урахуванням помилок у розрахунках, та декларування розміщення адміністративного центру всупереч вимогам чинного законодавства, створення “Міжлиманської” ОТГ, як історичної події, так і закінчиться на “газеті”.