Хаджибейський лиман

    З заходу та південного заходу село Протопопівка межує з Хаджибейським лиманом. Площа його становить 70кв.км, глибина в деяких місцях сягає 16м. Від Чорного моря лиман відокремлений 5 км смугою піску і морських відкладень. Річки, які слугували притоками Хаджибейського лиману майже щезли. На даний час до лиману впадає лише  річка Малий Куяльник, яка теж, іноді влітку пересихає. Солоність води в водоймі за останні десятиліття знизилася з 20-25% до 5-6% через скидання в нього вод станції біологічного очищення.

Історики та археологи вважають, що Хаджибейським лиманом, в стародавні часи, вільно плавали вітрильні і гребні судна, він зʼєднувався з морем і слугував гаванню. Про це свідчать знахідки якорів на дні лиману. В середніх віках лиман слугував місцем промислу солі.
Назва походить від укріплення Хаджибей, що існувало з XIV ст. на місці нинішньої Одеси. Укріплення заснував татарський воєначальник Бек-Хаджі-бей.

 Дно лиману вкрите шаром чорного мулу та різних видів солей, що має лікувальні властивості. Це сприяло розвитку санаторно- курортного лікування. Особливої уваги заслуговують санаторії,для дітей з різними патологіями та захворюваннями.

 

 

 

Місцевість Хаджибейського лиману порівнюють з степовим морем — неповторно гарним. Береги вкриті степовим різнотравʼям, з острівцями маслинки (яка ще має назву єрусалимська верба), Лиман – гарне місце для любителів порибалити. Водиться тут і піленгас, і судак, короп і амур, креветки і бички. Узбережжя лиману дає притулок багатьом рідкісним птахам.