За лаштунками потенційного банкрутства КП “Набережне”

18 травня 2018р в с. Набережне Августівської сільради пройшли загальні збори. Основним питанням, яке виніс на обговорення директор КП “Набережне” Рощін Ю.С. – позовні заяви в суд на КП “Набережне” колишнього директора КП “Набережне” Айрапетян С. К. та колишнього бухгалтера Остапенко Л.А. Розгляд позову Остапенко Л.А. судом назначено вже на 30 травня.

Зі слів Рощіна Ю.С., Айрапетян С. К. та Остапенко Л.А. кожен рік, за документами, умисно брали відпустку лише на два тижні та не отримували відповідної компенсації за невикористану відпустку. При цьому, саму відпустку фактично отримували у повному обсязі. Таким чином, за 5 років у КП “Набережне” створилась заборгованість з компенсації. При звільненні головний бухгалтер Остапенко Л.А. нарахувала собі біля 47 тис. грн., яку КП “Набережне” не змогло виплатити вчасно через начебто фінансові труднощі. В позовній же заяві фігурує вже близько 171 тис. грн – це сама невиплачена компенсація, моральні збитки та судові витрати. Як вважає директор КП “Набережне” Рощін Ю.С., з урахуванням усіх обставин, суд ймовірніше всього задовольнить позив бухгалтера Остапенко Л.А. Також, на думку Рощіна Ю.С. слід очікувати й позов від колишнього директора Айрапетян С. К., але вже на меншу суму – близько 80 тис грн. Менша сума позову від колишнього директора пояснюється тим, що головний бухгалтер отримував заробітню плату вищу ніж директор. Присутня на зборах голова Августівської сільради  не змогла пояснити таку аномалію,  обмежившись лише запевненнями, що заробітна плата нараховувалась у відповідності до трудового договору.  Втім, зі слів пана Рощина, у підприємства на сьогоднішній день таких коштів немає, і в разі ухвалення судом відповідного рішення, рахунок КП “Набережне” буде арештовано, а селище буде відімкнено від електропостачання.

директор КП “Набережне” Рощін Ю.С.

Крім того, пан Рощін повідомив, що проти нього, за заявою колишнього бухгалтера КП “Набережне” Остапенко Л.А., відкрита кримінальна справа по статті 175 ч.1 ККУ за безпідставну умисно невиплачену заробітну плату, з максимальним покаранням у 2 роки позбавлення волі. Втім розʼяснень чому ж КП “Набережне” не виплатило вчасно 47 тис. грн, або не спростувало цю заборгованість документально, пан Рощін соромʼязливо оминув.

Закінчив свій виступ пан Рощін досить традиційними звинуваченнями в адресу “попередника” – на підприємстві працювало декілька “мертвих душ”, при звільненні  працівники вивезли орг. техніку,  забрали документи та відмовились передавати власність підприємства по акту. Заборгованість підприємства, на час його вступу на посаду  складала 250 тис. грн., підприємство було банкрутом.  Втім, з його слів – його запросили врятувати підприємство, і він з цим гідно впорався.

Виступ пана Рощіна викликав  обурення в залі, висловити яке надали місцевому жителю Самойленко М.Д.

мешканець с. Набережне Самойленко М.Д.

Пан Самойленко звернувся до голови Августівської сільради Таран О.Г. :

Як ви допустили таку ситуацію, мені здається у всьому винуваті ви. Чому пройшла зміна керівництва без фінансового аудиту, чому ви підписали документи на звільнення не знаючи, що твориться з фінансами, з господарською діяльністю. Саме ви повинні і сплатити ці суми ! (оплески в залі). Ми вас вибрали для того щоб ви керувалися законом, а ви його порушили. Де був ваш юрист? Ви до нього не звертались? У вас в штаті є юрист, котрий отримує заробітню плату. Він був зобовʼязаний вам повідомити як саме відбувається передача справ між матеріально відповідальними особами. А тепер пройшов час, і він (колишній директор) бажає покарати усіх мешканців… Яка була виробнича необхідність не ходити у відпустку? Тут є багато питань, і питання ці до вас, як до керівника .. Ви все зробили не так. А тепер думайте як це виправити 

У відповідь, сільська голова Таран О.Г. не менш традиційно переклала відповідальність на свою попередницю Ворник С.О., адже саме вона, ще в 2010р, уклала трудовий договір з Айрапетян С. К.. В подальшому, укладений договір, зі слів голови, продовжувався автоматично, кожні три роки.

голова Августівської сільради Таран О.Г.

Коли ж, у 2017р. у мешканців с. Набережне  виникли претензії по тарифам, “команда Айропетяна спрацювала дуже грамотно, швидко, провели усі потрібно нарахування, та звільнились”. Зі слів Таран О.Г., у момент передачі справ  від Айрапетяна С.К. до Рощіна Ю.С., Августівська сільска рада, замовляла фінансову комісію “КРУ” (вочевидь Держаудитслужби – голова  не знає, що “КРУ” не існує багато років), але їй, на превеликий  жаль, начебто відмовили в позаплановій перевірці. Тому вони (з Рощіним Ю.С.) прийняли ситуацію таку як вона є, і навіть намагалися з неї вийти. І голова, начебто ніколи не могла подумати, що у Айропетяна С.К. та у Остапенко Л.А. буде моральне право звертатися до суду, після того як вони загнали підприємство у борг в 250 тис. грн. Крім того, голова повідомила, що не збирається так просто здаватися, буде писати спростування, зустрічні позови, будуть захищатися, звертатися до юристів …

Однак пояснення голови не викликали довіри залу, і пан Самойленко, від лиця усієї громади  висунув вимогу провести фінансовий аудит діяльності КП “Набережне”.

Далі слово взяла  мешканець с. Набережне Штикова Л.Б. Пані Штикова повідомила що колективна трудова угода в КП “Набережне” була укладена невірно, попереднє керівництво “усе фальшувало”, що приводило до незаконного зростання заробітної плати.

мешканець с. Набережне Штикова Л.Б.

Крім того, на думку пані Лілії, Августівська сільрада повинна була кожен квартал приймати у КП “Набережне” фінансові звіти, контролювати витрати та правильність нарахування заробітної плати  та податків. Вона виразила упевненість у тому, що усі 10 років існування КП “Набережне”, мешканців вводили в оману, потураннями Августівської сільської ради. Також, пані Штикова, звернула увагу на те що юридична позиція позивача виглядає досить обгрунтованою, і єдиний спосіб виграти справу та не сплачувати кошти – це проведення незалежної фінансової комісії та пошук грамотного юриста. В закінченні виступу, пані Штикова повідомила, що до Августівської сільради у мешканців залишився лише 1% довіри, тому, що усе беззаконня, яке творилось в КП “Набережне” “було з їхнього відому та під їх покровительством”.

Закінчились збори досить очікуваним рішенням – Августівська сільська рада повинна провести фінансовий аудит діяльності КП “Набережне”, захищати комунальне підприємство в суді буде юрист сільради Колісніченко П.В.

Втім спокою та впевненості мешканцям дане рішення не принесло. Вже на виході з клубу жителі активно обговорювали очевидне небажання голови Августівської сільради, ще в 2017р. “виносити сміття”, що породило безкарність. Чим було викликане таке бажання – називалися різні версії, але усі версії поєднувала  особиста матеріальна зацікавленість. Багато незадоволених було й кандидатурою Колісніченко П.В. – у випадку якщо звинувачення проти попереднього керівника та бухгалтера дійсно мають під собою підґрунтя – немає надії що юрист сільради, яка чи то не контролювала “процеси” у підприємстві, чи то взагалі активно приймала у них участь, зможе відстоювати інтереси громади.

Але серед різноманітність версій та припущень,  озвучених на загальних зборах громадянам не вистачало позиції самого колишнього директора Айрапетян С.К. В ході зборів пан Рощін повідомив, що Айрапетян С.К. начебто відмовився від участі у зборах. Але ми вирішили запитати у самого пана Айрапетяна чим викликаний його позов, та що він може сказати у свій захист. Пан Айрапетян любʼязно погодився відповісти на наші запитання, та повідомив телефоном наступне:

  • його ніхто не запрошував на загальні збори громадян, сам він не прийшов через надмірну зайнятість на роботі та нерозуміння самої  причини зборів
  • позовну заяву в суд він не подавав, хоча і підтвердив заборгованість КП “Набережне” перед ним у 19 тис. грн
  • він неодноразово звертався до теперішнього директора КП  “Набережне” з вимогою сплатити вказану суму. Більш того, враховуючи складне фінансове становище підприємства він пропонував погашати заборгованість частинами, або зараховувати її у залік спожитих комунальних послуг. Майбутній позов до суду він не відкидає – але все ще має надію на  досудове владнання справи.
  • колишній бухгалтер Остапенко Л.А. не координувала з ним свої дії щодо позову до суду. Втім він знає про її марні намагання стягнути компенсацію з КП “Набережне” без залучення суду
  • коли він звільнявся на підприємстві залишалися майстер, зав. складом, оператор газової котельні, касир які були матеріально відповідальні за обладнання, що використовувалось у роботі
  • усе обладнання, що було придбано, на момент його звільнення знаходилось на своїх місцях
  • збитки на підприємстві виникли внаслідок підвищення мінімальної заробітної плати та скасування сесії Августівської сільської ради свого ж рішення щодо підвищення тарифів
  • звітів Августівській сільраді він не надавав, так як його звіти нікого не цікавили

тобто пан Айрапетян відмітає усі звинувачення та заявляє, що діяв цілком у правовому полі.

У залишку ми маємо дві майже протилежні позиції, єдине у чому вони сходяться, так це у відсутності регулярної звітності КП “Набережне” перед Августівською сільрадою. Що було причиною цієї відсутності, а що наслідком на даний час сказати неможливо. З упевненістю можливо лише приєднатися до позиції пані Суковатої О.В. – суд, ймовірніше всього прийме сторону позивача. Що ж завадило директору КП “Набережне” сплатити 47 тис. грн замість потенційно 171 тис. грн, чому начебто при наявності  корупційних дій пана Айрапетяна ніхто, на протязі довгого часу, так і не звернувся до поліції, суду або хоч би Держаудитслужби – на ці питання ми не маємо відповіді. Втім, у наступних матеріалах ми спробуємо перевірити законність нарахування заробітної плати бухгалтеру Остапенко Л.А., проаналізуємо витрати КП “Набережне” у 2017р. та спробуємо оцінити вплив росту заробітної плати на фінансові показники підприємства.