Центральна виборча комісія офіційно призначила на 21 квітня голосування на чергових виборах Президента України. До виборчого бюлетеня будуть внесені двоє кандидатів на посаду президента – Володимир Зеленський і чинний президент Петро Порошенко, які заручилися найбільшою підтримкою виборців – 30,24% і 15,95% голосів відповідно.
Кожен виборець може особисто перевірити інформацію про своє включення (невключення) до Державного реєстру виборців звернувшись до програмного ресурсу “Особистий кабінет виборця”, або ознайомитись із списком виборців на місцевій виборчій дільниці. До списку виборців включаються громадяни України, яким виповнилося або на день повторного голосування виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу.
Відповідно до статті 19 Закону України “Про Державний реєстр виборців” особа, яка набула права голосу, або особа, яка має право голосу, однак виявила, що вона не включена до Реєстру, може за власною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до Реєстру.
Ця особа подає органу ведення Реєстру письмову заяву із зазначенням відомостей про себе і пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство виборця, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), копія якого додається до заяви.
Якщо ви громадянин України та перебуватимете 21 квітня не за місцем реєстрації, для участі у голосуванні вам необхідно повторно пройти процедуру тимчасової зміни місця голосування.
Для цього потрібно зробити наступне:
– До 15 квітня включно звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації або місцем фактичного перебування в день виборів (адреси відділень можна знайти тут);
– пред’явити документ, який підтверджує громадянство України;
– подати заяву про тимчасову зміну місця голосування та документи, які підтверджують необхідність такої зміни (наприклад, довідку з місця навчання або роботи; посвідчення про відрядження; проїзні документи; договір оренди житла; довідку внутрішньо переміщеної особи або будь-який інший документ);
– отримати посвідчення про тимчасову зміну місця голосування та дізнатися номер дільниці, на якій ви зможете проголосувати.
Як повідомляє Центрвиборчком відділи ведення Державного реєстру виборців працюватимуть і у вихідні дні.
Також, люди, які постійно нездатні пересуватися самостійно, або люди, які тимчасово не можуть пересуватися мають можливість проголосувати за місцем перебування (вдома). Все, що треба, – це до 19 квітня включно подати заяву, написану від руки, до місцевої виборчої комісії та додати до неї довідку з медустанови, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування. Її можна принести самостійно, можна передати через когось третього.
В день виборів до виборця, заяву якого зареєстрували раніше, прибувають члени дільничного виборчкому з бюлетенями та опечатаною (опломбованою) виборчою скринькою. З ними можуть також перебувати офіційні спостерігачі, довірені особи кандидатів.
Виборець чи члени його сім’ї не можуть відмовити виборчій комісії у присутності, інакше проголосувати не вдасться. Однак конкретно голосувати, ставити галочку в бюлетені виборець все ж повинен в окремому приміщенні, без присутності кого-небудь ще. Так зберігається таємниця волевиявлення.
Важливо: якщо виборець подав заяву на голосування вдома і його включили до списку, він не може прийти голосувати на дільницю. У виборчих списках він уже буде значитися таким, хто голосує на дому, і його бюлетень відправлять з виборчою комісією за вказаною адресою.