Кілька цікавих фактів до Всеукраїнського дня бібліотек

У Всеукраїнський день бібліотек кілька цікавих фактів з бібліотечної історії.  Перші згадки про бібліотеку сягають ІІІ ст. до н.е. Ще в часи Шумерської держави книги-таблички зберігали у спеціальних глиняних глечиках, на які вішали свого роду маленькі етикетки з вказівкою тематики текстів. Люди вірили, що той, хто візьме табличку без дозволу, буде покараний богами, а усі його нащадки стануть вигнанцями. Непоганий захист бібліотеки від крадіжок! 

Найвидатніший книжковий злодій. Стівен Блумберг, більш відомий як Книжковий Бандит, за своє життя пограбував 268 бібліотек, де вкрав 23600 книг. Загальна вартість вкраденого — понад 5 мільйонів доларів.

Найпопулярніші книги в історії. На першому місці в цьому списку, звичайно ж, Біблія — за весь час продано понад 6 мільярдів примірників різними мовами. Друге місце належить збірці цитат легендарного китайського політика Мао Цзедуна — продано 900 мільйонів книг. На третьому місці опинилася найвідоміша серія сучасних романів Джоан К. Ролінґ «Гаррі Поттер» — продано понад 500 млн екземплярів, і продажі не припиняються.

Найдовше у світі слово. 189819 літер містить повна назва тітину — гігантського білка, який забезпечує еластичність і підсилює скорочення м’язових тканин.

Найдовше речення. У романі великого класика Віктора Гюго «Знедолені» є речення, яке складається з 832 слів.

Найбільш забороненою книгою в Америці є не сумнозвісний «Майн Кампф» Адольфа Гітлера, а казково-магічна історія про Гаррі Поттера. Саме її найчастіше забороняють з релігійних причин.

Найбільша книга у світі знаходиться в одному з голландських музеїв Амстердама. Це – «Збірник морських правил». Висота книги більше зросту середньої дорослої людини, ширина – 1 метр, товщина – близько півметра. А самою маленькою книгою є видання дитячої казки «Старий король Коул». Її розмір – один квадратний міліметр. Вона була видана у 1985 р. тиражем у 85 прим.

Найважчою у світі книгою вважається географічний атлас, що зберігається в Британському музеї в Лондоні. Він має у висоту більше одного метра і важить 320 кг.

Дванадцять найменших книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

Читання знімає стрес. Дослідники з Університету Сассекса експериментально довели, що читання — найшвидший спосіб зняти стрес. Усього 6 хвилин за книгою — і рівень гормонів стресу в організмі знижується на 68%. Водночас піша прогулянка і прослуховування музики показали 42% і 61% зниження відповідно, а відеогра — всього 21%.