Скандальний розгляд пропозиції про створення Усатівської ОТГ

Згідно розпорядження голови Августіської сільської ради Одеської області  Таран О.Г.,  1 листопада 2019 року, на зборах у будинку культури с. Августівка повинні були відбутися громадські обговорення. На розгляд мешканців попередньо було винесено два питання:

  • пропозиція Усатівської сільської ради щодо об’єднання села Усатове з селами Августівської, Іллінської та Маринівської сільських рад у об’єднану територіальну громаду з центром у с. Усатове
  • пропозицію 11 депутатів Августівської сільської ради стосовно об’єднання з м. Одеса у об’єднану територіальну громаду з центром у м. Одеса

Втім весь процес громадських обговорень перетворився на суцільний скандал.

Перші ознаки вгадувалися ще перед початком зборів, на процедурі реєстрації. У залі де проводилася реєстрація мешканців, знаходилося 3 столи , за якими знаходилися по два “реєстратори”, які повинні були перевіряти  наявність місцевої реєстрації у громадян, що бажають взяти участь у обговоренні.

Втім, за повідомленнями голови ГО “Відродження українського села”, що контролювали процес реєстрації, у громадян не завжди перевіряли наявність місцевої реєстрації, і їм вдалося завадити отриманню “бюлетеня” для голосування декільком особам, що не мали для цього підстав. Крім того, працівник, який видавав “бюлетені” знаходився біля входу у зал, на відстані  від столів реєстрації, і надав бюлетень лише за усним твердженням людини,  що вона пройшла реєстрацію.

Зал не вміщав усіх хто бажав прийняти участь, люди стояли у проходах стіною, лише біля сцени залишилося трохи вільного місця.

На головуючого пані Таран запропонувала депутата Біляївської райради, у минулому юриста Августівської сільради, Колісніченка  П.В., а громада запропонувала мешканця та депутата смт. Набережне Миронюка П.Д. Питання  винесли на голосування підняттям отриманих карток, досить швидко 4 членів рахункової комісії повідомили про рахунок 300 на 130 на користь районного депутата. Втім, п’ятий член комісії, мешканець смт. Набережне повідомив голові інші результати підрахунків, вже на користь мешканця смт. Набережне. Голова ніяк не відреагувала на цю колізію, і повідомила про вибір присутніх на користь Колісніченка П.В.

Вибраний голова зборів Колісніченко П.В. почав доповідь з оголошення порядку денного. І тут мешканців Августівської сільради очікував сюрприз, з порядку денного зникло питання стосовно об’єднання з м. Одеса, зате з’явилося про створення “Міжлиманської ОТГ” . Депутат Колісніченко, як юрист безумовно розумів, що порушує порядок проведення громадських обговорень, втім на зауваження мешканців вперто повторював, що має право виносити це питання на розгляд. Стосовно ж зняття з розгляду об’єднання з Одесою присутні взагалі не отримали жодних коментарів.

Доповідь голови Усатівської сільради, та відповіді на запитання із залу.

Звісно дехто помітив, що деякі питання депутатів та працівників Августівської сільської ради перетворювалися на  монологи, що не потребували відповіді.

Здавалося б після обговорення пропозиції Усатівської сільради було б логічним поставити питання на голосування. Але, у головуючого були інші плани, і ще, досить тривалий час пройшов у намаганні пана Колісніченка  оголосити доповідача з питань створення “Міжлиманської ОТГ” присутнього у залі депутата Одеської облради Чапіра Д.П., (“Довіряй ділам”).  Втім пропозиція викликала обурення у присутніх, адже питання не було зазначене в  оголошенні про громадські обговорення, тож більшість вимагала присутніх провести голосування за для якого і були організовані збори.

Коли  ж до вимог громадян приєднався депутат Августівської сільської ради Дубина О. та запропонував спочатку проголосувати, а потім доповідати будь-які питання поза порядком денного, пан Колісніченко нарешті здався, та оголосив про початок голосування.

Голосування проводилось із застосуванням так званого “бюлетеня”, у якому була можливість висловити свою підтримку об’єднанню з Усатівською сільською радою або ні. Тож ті декілька десятків секунд, необхідних кожному мешканцю на те, щоб дістатися до скриньки та вкинути бюлетень, з урахуванням повного залу, відсутності вільних проходів та в наявності лише однієї скриньки перетворили процес голосування на тисняву у величезній черзі. Велика кількість мешканців, обурена такою організацією процесу покинула зал Августівського будинку культури не дочекавшись результатів підрахунку. Ті, що залишились були свідками чергового скандалу, коли  члени ГО “Відродження українського села” завадили громадянину вкинути в урну “бюлетень”, що істотно відрізнявся кольором, та не мав відтиску печатки Августівської сільради.

Як виявилося і це було не все. Перед перерахуванням бюлетенів, на підставі листів реєстрації визначали кількість громадян, що мала можливість прийняти участь у голосуванні. Було повідомлено, що на момент голосування зареєструвалося 646 жителів.

Ще до процесу підрахунку була зафіксована передача бюлетенів невідомої кількості та походження від члена комісії Ляховецької Н. до голови зборів Колісніченка П.В.

Сам же процес підрахунку теж вийшов досить бурхливим. Члена комісії, мешканця смт Набережного Вайсера Д.М. працівниці Августівського будинку культури провокували на бійку,  голова зборів Колісніченко П.В.  намагався перешкоджати роботі пана Вайсера, тож у результаті таки отримав бажану картинку. Лунали звинувачення у поїданні бюлетенів членом комісії – втім жодного підтвердження цьому факту надано не було.

Після перерахування бюлетенів, член рахункової комісії М. Починкова повідомила про наступні результати голосування:

  • за створення Усатівської ОТГ – 227 голосів
  • проти створення – 228 голосів

Різниця в майже 200 бюлетенів між кількістю виданих та підрахованих не була пояснена. Присутні мешканці, з огляду на різницю в один голос та зникненням великої кількості бюлетенів почали вимагати повторного перерахунку голосів. Члени комісії погодилися на перерахунок, втім  Починкової М.,  не дала іншим членам почати перерахування.  Після словесної перепалки на сцені почалася штовханина, стусани та розкидання бюлетенів по підлозі.

Присутній на зборах дільничий інспектор поліції не зміг навести лад, тож був викликаний додатковий наряд який отримав:

  • заяву члена рахункової комісії Починкової М.  про отримання ушкоджень від члена комісії Вайсера Д.;
  • заяву члена рахункової комісії Вайсера Д. про отримання легких тілесних ушкоджень на директора Августіського будинку культури, депутата Августівської сільради Воловик І.

На усі вимоги громадськості публічно перерахувати бюлетені голова зборів Колісніченко П. відповів відмовою.

Загальна тривалість зборів становила більше 4 х годин, але ж що отримали мешканці Августівської сільської ради у підсумку? Чи можливо вважати  встановленим волевиявленням громадян за на наявності фактів:

  • видачі бюлетенів громадянам, що не мали місцевої реєстрації;
  • ігноруванням головою Августіської сільради заяви члена рахункової комісії,   мешканця смт Набережного Вайсера Д.М. про помилковий підрахунок голосів при виборі головуючого;
  • зникнення з розгляду питання про об’єднання з Одесою та заміну його на питання про об’єднання по “Міжлиманню”;
  • відмову у перерахуванні бюлетенів;
  • передачу бюлетенів членом комісії головуючому Колісніченко П.В.;

Ну й головне, на фоні начебто встановленої відмови пропозиції Усатівської сільради з перевагою в один голос, що робити з невстановленою думкою ще майже 200 громадян, які чи то не змогли потрапити в зал або отримати бюлетень, чи їх бюлетені просто зникли.

Тож яке рішення приймуть депутати? Звісно, якщо вони дійсно піклуються про врахування думки своїх мешканців потрібні повторні громадські обговорення. Але вже зі змінами у порядку та проведенні відповідних голосувань у кожному селі окремо.