Самий останній місяць літа ознаменований безліччю православних свят. Особливе місце серед них займають три Спаса, кожен з яких має своє значення в житті віруючих. Об’єднує їх одне: всі вони пов’язані зі Спасителем, на честь якого і названо.
Вперше церковні джерела згадують про свято ще на початку четвертого століття. У Євангелії є опис преображення Господа. Місцем, де відбулося Преображення, називають гору в Галілеї — Фавор. Згідно євангельським описам, Христос піднявся на гору зі своїми учнями, щоб помолитися. У цей час Його обличчя засяяло сильніше сонця, одяг став білим і засвітився.Учням, які у цей час з Ісусом (Якову, Івану і Петру), з’явилися два пророки зі Старого Завіту.
Християнські і язичницькі традиції дуже взаємопов’язані між собою, тому Преображення Господнє в народі стало більше відомо як Яблучний Спас. Відзначають його православні віруючі 19 серпня.
Перший — Медовий, другий називають Яблучним, третій, останній — Хлібний (Горіховий).
Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Є навіть у цього спаса ще одна назва — Осеніни.
Українці на Преображення освячують яблука, груші, сливи, виноград та іншу садовину.
Яблучний спас – третій літній день, коли прийнято поминати померлих (перші два – Страсний Четвер і Зелені свята). Обрядові страви – пироги та вареники з яблуками, печені яблука, інша випічка і страви з яблук, узвар і компот.
Цього дня спостерігають за погодою: якщо день сонячний та безхмарний – осінь буде сухою, якщо дощовий — мокрою. А ще в народі вірили, що в день спаса яблука набувають чудодійну силу, якщо відкусити плід і при цьому загадати бажання — воно неодмінно має здійснитися.
Приказки на Спаса:
- Прийшов другий Спас – бери рукавиці про запас.
- Минув Спас – держи кожух про запас.