Чи можливе “добровільне” об’єднання в ОТГ сільрад Міжлимання

Новина про успішні громадські обговорення в Іллінській сільраді щодо об’єднання Августівської, Іллінської та Маринівської сільради в “Августівську об’єднану територіальну громаду” прокотились по місцевим телеканалам, сайтам новин та соціальним сторінкам органів місцевого самоврядування. Втім, демонструючи красиву картинку добровільного об’єднання  в ОТГ, дивним чином ніхто не бажає помітити заяву  мешканки с. Латівка Колосової Наталі, що прозвучала на громадських обговореннях в Іллінській сільраді, щодо відсутності проведення аналогічних обговорень в Августіській сільскій раді (найбільшій за населенням та річним бюджетом). Також ЗМІ залишили в тиші і заяву щодо поданої колективної скарги мешканців с. Латівка до Одеської ОДА  з вимогою провести громадські обговорення в Августіській сільраді. Оскільки такі обговорення не примхи окремих громадян, а необхідна процедура затверджена законом України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” ми звернулись за роз’ясненнями до голови Августівської сільської ради Таран О.Г.

Пані голова виклала свою позицію:

  • Августівська сільська рада вже зверталася до Іллінської сільської ради з пропозицією про об’єднання у 2016 році, втім Іллінська сільрада надала відповідь, що вони згодні лише на об’єднання з центром в с. Іллінка
  • Перед цими зверненнями проводилися необхідні громадські обговорення на загальних зборах сіл Августівської сільради
  • Надану пропозицію про об’єднання слід розглядати як поновлення старої пропозиції наданої у вересні 2016 року
  • Центр об’єднаної громади однозначно буде в с. Августівка, об’єднуватися в ОТГ з центром в Іллінці ми не будемо

Щодо вимог закону провести на протязі 30 днів, після подання пропозиції про об’єднання, громадські обговорення – пані голова знає про таку вимогу, але їй начебто завадили вибори й свята. Яким чином вибори що відбулись 31 березня і 21 квітня 2019 року змогли завадити громадським слуханням які потрібно було провести з 14 лютого по 14 березня пані голова не повідомила. Втім пообіцяла найближчим часом таки провести громадські обговорення.Але невідомо з якою метою, і як вони можуть вплинути на вже надану пропозицію.

Голова Августівської сільської ради Таран О.Г. та депутат одеської обласної ради Чапір Д.П. приймають участь у громадських обговореннях Іллінської сільської ради

Важко прийняти демонстративне  ігнорування прямих норм закону головою Августівської сільради. Проте легко погодитись з іншою її тезою – центр новоствореної ОТГ буде розташований саме в с. Августівка. Дійсно, як і пояснювали мешканцям Іллінської сільської ради на громадському обговорені запрошені гості, у разі підтримки рішення про об’єднання сесією Іллінської сільської ради буде створена спільна робоча група, в яку ввійдуть по рівній кількості представників від кожної сільської ради. Ця робоча група може змінити центр територіальної громади що створюється. От тільки для цього потрібно знайти і аргументи і голоси. І якщо у  представників Іллінської сільради є аргументи (одностайне голосування мешканців на зборах та розташований найближче до географічного центру населений пункт ), то більшість голосів ще треба знайти.

У підсумку,  мешканців Августівської сільради у 2019 році ніхто не запитав чи бажають вони об’єднання і на яких умовах, втім, згідно даних загальних зборів в 2016 році:

  • мешканці сіл Латівка та смт Набережне бажали мати центр в с. Латівка,
  • мешканці сіл Черевичне та Августівка за центр в с. Августівка,
  • з мешканцями с. Протопопівка взагалі не обговорювали розташування центру об’єднаної громади,
  • мешканці Іллінської сільради  не проти об’єднання, але з центром в с. Іллінка,

Громадські обговорення в Маринівській сільській раді ще не проводилися.

Нагадаємо,у статті 2 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” стверджується що об’єднання здійснюється з дотриманням принципів законності, добровільності, прозорості та відкритості. До ситуації що склалася, здається важко застосувати зазначені принципи. Втім, представники органів місцевого самоврядування та присутній на зборах в Іллінці депутат обласної одеської ради Чапір Д.П випромінюють стриманий оптимізм, стверджуючи, що все йде в рамках вимог закону, і вже традиційно не згодних відправляють в суд. Тож чи зможуть мешканці Августівської сільради домогтися забезпечення своїх конституційних прав та урахування їх думки щодо розташування центра об’єднаної громади?

Чи можливо взагалі врахувати при добровільному об’єднанні дві взаємовиключні вимоги мешканців двох сільрад, і чи будуть посадовці звертати увагу на думку громадян та вимог закону, коли на горизонті майорять вибори голови об’єднаної ОТГ з призовим фондом у вигляді бюджету в 40-60 млн грн. і залишками не приватизованих земель сільгосп призначення.